11 kwietnia 2012

Romek Pawlak - Dziura w sercu

Tytuł: Dziura w sercu
Autor: Romek Pawlak
Ilość stron: 208

Notka wydawcy :

Fusia czuje się niekochana i niepotrzebna. Mieszka w obcym mieście z oschłą i wciąż wpatrzoną w telewizor ciotką. Nie ma ani prawdziwej przyjaciółki, ani chłopaka. Nagle w życiu dziewczyny pojawia się pewien szczerbaty dzieciak i oskarżona o kradzież Hanka, szkolna czarna owca. A także Damian, gitarzysta zespołu rockowego. Czy Fusi wreszcie dopisze szczęście?

Najnowsza powieść Romka Pawlaka, pisarza cenionego przez czytelników i krytyków (IBBY Książka Roku 2008 za Miłka z Czarnego Lasu, nominacja do nagrody PTWK 2010 i Literackiej Nagrody im. Makuszyńskiego za Czapkę Holmesa).

Recenzja :

Fusia straciła ojca, gdy odszedł do innej kobiety. Matka dziewczyny zginęła w wypadku. Przez te przykre sytuacje wędrowała między rodziną, ale nikt jej nie chciał. Jednak pewnego dnia postanowiła się nią zająć Ciotka Stasia z Kalenicy. Chciała dać Fusi prawdziwy dom. Sama nigdy nie miała dzieci, a jej mąż jakiś czas temu zmarł. Jednak dziewczyna nie jest zadowolona z tej sytuacji. Perspektywa nowej szkoły, znajomych, brak rodziców to jest o wiele dla niej za dużo. Chce zapomnieć o przeszłości, ale jest to dla niej trudne. Tęskni za domem, wycieczkami, zabawami z rodzicami. Jedynym oparciem jest dla niej plakat słonia z cyrku, który kiedyś dostała od taty na pamiątkę.
" Fusia naprawdę była wybrakowana. Zanim trafiła do Kalenicy, mieszkała pod Warszawą, w Legionowie. Teraz patrzyła na tamte dni jak na świat spowity mgłą, tak gęstą, że z trudem dawało się z niej cokolwiek zobaczyć.Szczegóły się zatarły, pozostały tylko zarysy wspomnień, a i te dziewczyna starała się puścić w niepamięć. Były bowiem przykrym dowodem na to, że jej życie kiedyś wyglądało zupełnie inaczej. Dom, rodzice, wycieczki... " *
Fusia pewnego dnia wracając ze szkoły, widzi przed klatką małego, szczerbatego chłopaka. Okazuje się potem, że to chłopak, któremu pomaga ciocia dziewczyny. Chłopak ma na imię Jacek i nie ma łatwego życia. Fusia za nim nie przepada. Kiedy myśli, że już nigdy nie znajdzie przyjaciółki, w szkole jest afera z kradzieżą. Jest o nią oskarżona prymuska szkolna, Hanka Wadecka, która staje się czarną owcą w szkole. Po jakimś czasie obie dziewczyny zostają przyjaciółkami, a Fusia dowiaduje się, że jej stara przyjaciółka rozsiewa o niej plotki. Później poznaje Damiana, który jest gotarzystą zespołu rockowego. Zaprzyjaźniają się i wreszcie Fuśka nie jest sama. Jednak czy to oznacza już brak problemów tej dziewczyny ?

Książka jest naprawdę fajnie napisana. Jest to lekka pozycja, która świetnie nadaje się na odpoczynek w wiosenną pogodę. Są pokazane w niej wartości, którymi często kieruje się młodzież. Bohaterka nie ma łatwego życia, więc możemy się w tą postać sami wcielić i spróbować razem z nią przechodzić przez kolejne przeszkody, ale też szczęście, radość, przyjaźń i miłość. Sama fabula książki jest bardzo interesujące. W pewnym momencie, gdy myślimy, że już wszystko jest dobrze to następuje zwrot akcji. 
" Wracała ze szkoły, wodząc po ścianach domów i twarzach ludzi, a w jej głowie kłębiły się myśli typowe dla nastolatki poszukującej swojego miejsca w życiu. Marzenia o chłopaku i atrakcyjnych ciuchach mieszały się z pretensjami o wszystko do świata, ciotki, Iwki, nawet Wadeckiej " **
Polecam tą pozycję wszystkim, którzy chcą odpocząć od ciężkich paranolmali, a zagłębić się w prostą życiową drogę gimnazjalistki, która chce dojść do czegoś w życiu i być po prostu szczęśliwa. Polecam ją wszystkim, którzy lubią czytać książki młodzieżowe oraz tym , którzy przebierają w pozycjach problemowych.

Ocena: 10 / 10

Dziura w sercu [Romek Pawlak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dziękuję za tą fantastyczną książkę wydawnictwu
Nasza Księgarnia 

* str. 9
** str. 96

8 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie. Chyba potrzebna mi teraz taka książka, bo mam ostatnio dość cięższych gatunków i historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie potrzeba czasem jakiejś lekkiej pozycji i ta nią moim zdaniem jest.

   Usuń
 2. Z chęcią przeczytam, jeśli znajdę ją w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami mam ochotę na taką lekką lekturę, dlatego będę pamiętać o tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No czasem dobrze jest przysiąść nad czymś lekkim ;)

   Usuń
 4. Recenzja zachęcająca, a i ocena bardzo wysoka, więc książka powinna mnie zainteresować, ale to jednak nie moje klimaty. Spasuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;) A każdy ma swoje klimaty dotyczące książek to wiadomo... :D

   Usuń

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...