27 marca 2012

Ewa Barańska - Kamila

Tytuł: Kamila
Autor: Ewa Barańska
Ilość stron: 160

Jedna z uczennic renomowanego liceum, Kamila, popełnia samobójstwo. Wszyscy są w szoku. Jedna z jej koleżanek z klasy postanawia poprowadzić śledztwo, na podstawie odtworzenia całej sytuacji szkolnej, w jakiej znajdowała się uczennica. Diana chcę w ten sposób dowiedzieć się, czemu Kamila popełniła samobójstwo i zarazem nie obciążać się cały czas za tą sytuację. Trapią ją wyrzuty sumienia, ponieważ poprzedniego dnia była u niej dziewczyna, ale Diana się spóźniła dziesięć minut. W taki sposób dowiadujemy się jak wyglądało szkolne życie tytułowej bohaterki. Jest także wiele wątków obocznych, które są bardzo fajnie opisane.
„Za oknem zapadł wczesny zimowy mrok, prószył śnieg, a my przy herbacie i pierniczkach siedziałyśmy sobie w moim pokoju. Było ciepło i przytulnie.”
Ewa Barańska to autorka książek dla dzieci i młodzieży. W dotychczasowym dobytku znajdują się m. in. "Kosmiczna heca, czyli Wakacje z Zielonym", "Kosmiczna heca, czyli Na Wiridii". Najnowsza powieść " Kamila " zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa TELBIT. *
„Wiesz, takie chwile są jak srebrne okruchy szczęścia. Trzeba je skrzętnie zbierać i cieszyć się, że w ogóle są.”
Śledztwo Diany w związku z samobójstwem Kamili bardzo mnie pochłonęło. Cały czas dowiadywałam się nowych rzeczach. To co klasa robiła dziewczynie był straszna. Nigdy nie chciałabym być traktowana przez innych jak ona. Nie miała przyjaciół, którym mogłaby się zwierzać, którzy mogliby jej pomóc. Historia ta jest bardzo wstrząsająca. Często zdarza się w szkole, klasie, że uczniowie wybierają sobie ofiarę i cały czas dokuczają. Czytałam tą książkę z zapartym tchem. Chciałam się dowiedział jak doszło do tak tragicznej sytuacji, jaką było samobójstwo.

Nie spodziewałam się takiego zakończenia sprawy. Książka jest świetna. Niby prosta, ale jednak pomysł bardzo mi się podoba. Wykonanie także jest bardzo dobre. Polecam ją osobą, które lubią czytać o problemach i o trudnych, strasznych sytuacjach. Jest naprawdę warta przeczytania.

Ocena: 10 / 10


* Notka o autorze z okładki książki.

10 komentarzy:

 1. Wstrząsająca historia. Może się skuszę, tym bardziej, że książka gruba nie jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest gruba, ale bardzo poruszająca ;)

   Usuń
 2. Widać, że jest to bardzo mądra i pouczająca historia. Chętnie przeczytam.
  Zapraszam do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jest to bardzo pouczająca książka. Bardzo ją polecam. Chętnie do ciebie zajrzę ;)

   Usuń
 3. Wygląda na poruszającą historię, no i jaka wysoka ocena! Rozejrzę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z oceną długo myślałam, ale tak mnie poruszyła ta książka, że trudno było nie dać max ;)

   Usuń
 4. Trafiłam na nią w bibliotece, jednak jakoś nie byłam do niej przekonana. Teraz wiem, że warto wypożyczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wypożyczysz i przeczytasz chętnie poznam twoją ocenę tej książki ;) Powiem jeszcze, że ja na początku też nie byłam do niej zbyt przekonana, ale jakoś ciągnęło mnie do przeczytania.

   Usuń
 5. Zapowiada się wyjątkowo interesująco. Na pewno rozejrzę się za tą powieścią - może nawet znajdę ją w bibliotece? Mam nadzieję :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądziłam, że tyle osób zachęci moja recenzja do tej książki. ;)
   Pozdrawiam ;)

   Usuń

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...