28 października 2012

Claus Stephani - Kobieta, którą porwał wiatr

Autor:
Claus Stephani
Tłumacz:
Andrzej Wajs
rok wydania: 2012
liczba stron: 304
rodzaj wydania: broszurowa
format: 135x204 mm
przedział wiekowy: 18-100
numer ISBN: 978-83-10-11896-7
– Przemyśl to sobie – powiedział rabbi Mendel. – Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy. Taki już jej los. Jest jak liść na gościńcu. Byle podmuch może ją zwiać z obranej drogi, byle przechodzień zdeptać.

Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem – ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich żon. Aby uniknąć prześladowań, młoda Żydówka musi opuścić swój dom w Arwinicy. Po długiej tułaczce dociera do górzystej krainy Marmarosz, gdzie od wieków żyją obok siebie Niemcy i Żydzi, Ukraińcy i Rumuni, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. Tymczasem wybucha druga wojna światowa. Z zachodu Europy nadciąga nowa groźba – wicher przemian,  który porwie nie tylko Bajlę…

Bajla wiedzie zwykłe życie w małej wiosce razem ze swym mężem Jakobem. Nie dzieje się nic wyjątkowego. Każdy dzień jest taki sam. Pewnego dnia, gdy Jakob wracał do domu napadli go i zabili. Dziewczyna została wdową i jej życie się całkowicie odmieniło. Nie była bezpieczna już w Arwinicy. Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy oznacza, że do wszystkich należy. 

Bajla bała się, że niedługo, gdy tylko skończy się żałoba, a może i wcześniej, oprócz tych natrętnych spojrzeń może dojść do czegoś gorszego. Jest jej trudno żyć z tym i wreszcie opuszcza swój dom. Kieruje się w nieznane. Nareszcie znalazła dom, lecz zaraz musiała go opuścić. I tak za każdym razem. W ciągu tylu tułaczek poznała wiele dobrych i życzliwych ludzi. Niestety byli i tacy, których lepiej byłoby nigdy nie spotkać. Gdy opuszczała jakieś miejsce wiedziała, że ludzi, których tam spotkała nigdy więcej już nie zobaczy.


Historia Bajli zaczyna się, gdy była dziewiętnastoletnią dziewczyną. Możemy prześledzić od tego czasu całe jej życie. Ułatwia to czytelnikowi ocenę samej bohaterki, jak i tego co ona przeżyła. Mówiąc wprost nie miała ona łatwo. Życie nie oszczędzało jej i wciąż dawało kolejne przeszkody. Mimo to dalej szła na przód myśląc, że wreszcie znów będzie szczęśliwa. Z jednej strony bardzo polubiłam tą bohaterkę i było mi jej żal, ale z drugiej strony niektóre przykre sytuacje zawdzięcza sama sobie.

Ta książka bardzo mnie poruszyła. Nigdy nie myślałam, że będę czytać o Żydach i ich życiu, a tym bardziej w czasach wojennych. Jednak książka bardzo przypadła mi do gustu i bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Dała mi wiele do przemyślenia. Historia tej Żydówki pokazała, że nie powinno się oceniać ludzi po ich wyglądzie, religii a czasem nawet i zachowaniu, ponieważ nigdy nie wiemy jaki ten człowiek na prawdę jest. Często jest tak, że są to tylko zwykłe pozory, a człowiek jest całkowicie inny niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Ludzie nie mieli łatwego życia w tamtych czasach. Na początku wszyscy żyli w zgodzie ze sobą, a później nagle wszystko się pozmieniało. Musieli się chować, ukrywać własną tożsamość, aby się nie wydać na śmierć. Ta książka pokazuje nam też, że w jednej chwili możemy stracić wszystko co mamy i nawet więcej. Nigdy nie wiemy co może nas spotkać, więc powinniśmy być przygotowani na wszystko. Nawet na najgorsze.

Polecam tą książkę, ponieważ jest ona bardzo wartościowa i można z niej dużo dobrego wynieść. Polecam ją także dlatego, że czasem dobrze jest wiedzieć co tak naprawdę kiedyś się działo i to niekoniecznie w naszym kraju.

Dziękuję bardzo za tą wartościowa powieść
wydawnictwu Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Ooo! Zachęciłaś mnie. Jak zdobędę to na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie przeczytam, wspaniała okładka, dobra recenzja :)

    OdpowiedzUsuń

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...