01 sierpnia 2014

Jane Austen - Emma

"To takie szczęście, kiedy dobrzy ludzie na siebie trafiają, a zawsze na siebie trafią."

Przychodzi czasem czas, kiedy warto sięgnąć po coś z klasyki. Tym razem znowu postawiłam na twórczość pani Austen. Czas poświęcony na jej powieść Duma i uprzedzenie był bardzo mile spędzony i spożytkowany, więc zdecydowałam się sprawdzić, czy i tym razem tak będzie. Do klasyki nie podchodzi się jak do zwykłej książki. Przynajmniej ja tak uważam. Dlaczego? Myślę, że do niej trzeba podejść z pewną rezerwą. Wiadomo, że będzie się o wiele różnić od współczesnej literatury m.in. stylem, słownictwem, a także samą akcją.

Emma to książka, która opowiada los dziewczyny wywodzącej się z bardzo dobrego domu. Jest to z jednej strony plus, a z drugiej minus. Plusem jest to, że ma wszystko czego pragnie. Minusem natomiast to, że ciężko znaleźć dla niej dobrą partię. Jednak naszej młodej panience to nie przeszkadza, ponieważ uważa ona, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Natomiast jej najlepszym zajęciem jest swatanie wokół ludzi. Emma jest bardzo zadowolona kiedy okazuje się, że jej najlepsza przyjaciółka i zarazem opiekunka zostaje panią Westonową. Dziewczyna pierwsza zauważyła między parą powstające uczucia i jako pierwsza życzyła im jak najlepiej. Zachęcona tym wielkim "sukcesem" zamierza dalej łączyć ludzi w pary. Jednak to zajęcie nie koniecznie jest najlepszym dla młodej panienki.

Książka głównie ukazuje procesy zauroczeń i zawierania małżeństw. Jednak ja skupiłam się bardziej na postaci głównej bohaterki. Jest ona dość barwną postacią. Dzięki temu, że poznajemy ją najbliżej i znamy jej myśli, jesteśmy w stanie ją najlepiej poznać. Dla niej najważniejsze jest łączenie w pary ludzi wokół niej. Jednak przez to, że nie zauważa tego, iż może być obiektem adoracji wśród mężczyzn, często źle ocenia rzeczywistość. Ludzie jej nie zwracają na to uwagi, lecz w pewnym momencie może dość do niezłych nieporozumień.

Jedynie pan Knightley jest osobą, która jest w stanie Emmie wytknąć jej błędy. Często ojciec dziewczyny ją broni, jednak to nie zmienia faktu, iż służą dziewczynie jego słowa. Ta postać jest jedną z moich ulubionych, ponieważ potrafi dobrze ocenić sytuacje i jest bardzo wyrozumiałą i lubianą osobą. Jest bardzo opiekuńczy względem Emmy, która czasami jest naprawdę nieznośna.

Szczerze polecam tą książkę. Jednak pamiętajcie, że w niej dużo akcji nie ma. Jednak przedstawia wartości życiowe, które i w dzisiejszych czasach mogą okazać się przydatne. Znajdziecie tu trochę humoru, kłopotów i główny wątek miłosny. Jeszcze raz zachęcam! ;)

Emma [Jane Austen] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Skrytość to postawa bezpieczna, ale nie pociągająca. Nie sposób pokochać osoby skrytej."

6 komentarzy:

 1. Bardzo rzadko sięgam po klasykę - męczę się przy jej czytaniu. Dawny język i pióro pisarzy jakoś mi nie leży. Nie mówię - nie tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Austen jeszcze przede mną, ale klasykę lubię bardzo :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie dużo z klasyki nie czytałam, ale mam zamiar to nadrobić ;)

   Usuń
 3. Już niebawem mam zamiar zabrać się za 4 klasyki ;) Nie czytuję takich książek, ale sądzę, że jeśli filmy mi się podobały, to książki tym bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki z epoki wikotriańskiej, ba uwielbiam ! Emmy jeszcze nie czytałam ale nie długo nadrobie zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie ostatnio bardzo polubiłam tego typu książki. ;)

   Usuń

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...