29 października 2015

Rick Riordan - Percy Jakson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna

Seria o Percym Jacksonie jest bardzo znana już od wielu lat. Osobiście odkąd pierwszy raz o niej usłyszałam, miałam ochotę się z nią zapoznać. Jednak jakoś do tej pory tak się nie stało. Teraz po przeczytaniu pierwszej części przygód Jacksona, z jednej strony żałuję, a z drugiej cieszę się, że wcześniej tego nie czytałam. Może się to wydać dla niektórych dziwne, ale wiem, że gdybym przeczytałbym ją kilka lat temu, to nie zauważyłabym w niej tego, co teraz i pewnie wydałaby mi się tylko zwykłą, aczkolwiek ciekawą młodzieżówką.

Największym plusem według mnie jest ciekawe użycie motywu mitologicznego. Samej mitologii jeszcze nigdy nie przeczytałam, jednak ciągle jej temat jest gdzieś poruszany. Czy to na lekcjach polskiego, czy na historii, a nawet w muzyce i literaturze. Jednak jest to tak rozległe i ciekawe, że każda kolejna wzmianka o mitach i bogach jest czymś interesującym. W dodatku moim ulubionym zabiegiem w kulturze jest łączenie kilku kultur. Tu właśnie mamy połączenie współczesności ze starożytnością.


Nasz główny bohater, Percy Jackson jest w bardzo młodym wieku, lecz mimo to w pewien sposób można się z nim utożsamić, a także z jego przeżyciami. Ma on 12 lat. Odkąd rozpoczął edukacje w szkole, w jednej potrafił wytrzymać jedynie najwyżej rok. Nie jest to wcale problemowy chłopak, a jednak wciąż pakuje się w niezłe tarapaty. Widzi dziwne rzeczy i osoby. Ciągle dzieje się wokół niego coś dziwnego. Jak później okazuje się jest to normalne, ponieważ nie jest on zwyczajnym dzieckiem.

Okazuje się, że w jego życiu wszystko wygląda inaczej niż mu się to do tej pory wydawało. Wychodzi na jaw, że jego matka starała się go cały czas chronić przed prawdą. Czasami nie wszystko jest takie, jakie nam się wydaje. I właśnie w tej książce można to zauważyć. Pokazuje ona także to, że nawet jeśli myślimy, że poradzimy sobie sami, zawsze lepiej jest mieć kogoś obok siebie, ponieważ w grupie możemy o wiele więcej.

Lekka książka głównie dla młodzieży, ale myślę, że nawet ten dojrzalszy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie. Książka pełna przygód i refleksji, idealna na jesienne wieczory, żeby je nieco ożywić ;)

1 komentarz:

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...