03 stycznia 2015

Blue Jeans - Piosenki dla Pauli


Blue Jeans to pseudonim pochodzącego z Sewilli Francisco de Pauli Fernandeza. „Piosenki dla Pauli” to jego debiutancka powieść. Miała swoje początki w Internecie i dopiero za namową fanek Fernandez zdecydował się na opublikowanie jej w wydawnictwie Everest. W Hiszpanii książka odniosła spektakularny sukces, bijąc w rankingach popularności największe przeboje z uwielbianego gatunku paranormal romance.

Pewnie większość czytelników mogło by uznać "Piosenki dla Pauli" za kolejną książkę o miłości, która niczym się nie wyróżnia. Niektórzy dodatkowo uznaliby, że przedstawiona historia jest wprost nierealna. Ja pomimo tego, że nie żyję na tym świecie tak długo, wiem już mniej więcej jak wyglądają realia życia, a jeśli chodzi o życie nastolatki - to chyba jednak jestem na czasie.

Wielu już mogło o tym zapomnieć, niektórzy to właśnie przeżywają, ale nastoletnie życie ma w sobie coś niesamowitego. Dlaczego? Otóż jest to okres w życiu każdego człowieka, kiedy wszystko jest możliwe. Wtedy wydarzają się rzeczy, o których niektórzy mogliby jedynie śnić. Jednak ktoś właśnie może coś takiego przeżywa. W ten sposób myśląc i czytając tą książkę, okazuje się, że ona jednak jest bardzo dobrą książką. Co więcej, przekazuje czytelnikowi pewne wartości. Pokazuje nam czym jest przyjaźń, jak pierwsze miłostki wywracają życie młodym ludziom i że niemożliwe jest możliwe.

Główna bohaterka Paula ma w życiu wszystko, czego potrzebuje nastolatka. Kochającą rodzinę, dom, w którym czuje się bezpiecznie, oddanych przyjaciół i swoją pozycję wśród znajomych. Jednak nagle w jej życiu zaczynają pojawiać się nowe osoby, które w bardzo krótkim czasie wprowadzą zmiany w jej spokojnym dotąd życiu. Czeka ją poznanie tajemniczego Angela, z którym wymienia wiadomości. Nie ma pojęcia jak wygląda, zna go jedynie na podstawie wymienionych między sobą informacji. W końcu dane jest im się spotkać.

Jednak kiedy już mają się poznać okazuje się, że Angel nie przychodzi na umówione miejsce. Dziewczyna udaje się do kawiarni, gdzie spotyka chłopaka, który czyta tą samą książkę, co ona. W ten sposób w jej życiu pojawia się dwóch młodych chłopaków: Angel i Alex. Lecz to jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że ostatnio jej przyjaciel z dzieciństwa jest jakiś nieswój. Dziewczyna nie ma pojęcia, co jest tego przyczyną. Martwi się o Maria, ponieważ ostatnio wygląda marnie. Widać, że nie śpi po nocach, a do tego dochodzi opis, który wstawił na komunikator.

Moim zdaniem autor daje nam dość szeroki wachlarz różnych charakterów. Bohaterowie w "Piosenkach dla Pauli" nie są nijacy. Każdy jest inny, dobrze opisany. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwiej sobie każdego z nich wyobrazić. Już na samym początku książki czułam się usatysfakcjonowana tym, ile informacji autor mi zaserwował i ile już się sytuacji wydarzyło. Podczas czytania nie nudziłam się w ogóle, co moim zdaniem jest wielkim plusem tej pozycji. Język jest bardzo lekki i przystępny dla każdego.

Podsumowując mój wywód na temat "Piosenek dla Pauli", stwierdzam, że jest to książka idealna dla młodzieży, a tym bardziej jej żeńskiej części. Jest to lekka książka, pomimo dużej ilości stron. Można się przy niej nieźle uśmiać, jak również uronić kilka łez. Najlepiej sięgnąć po nią w trakcie odpoczynku i nie oczekując od niej nic wielkiego, bo właśnie często przez to ludzie źle oceniają książki.

8 komentarzy:

 1. Miałam kiedyś chrapkę na tę pozycję, ale później jakoś mi przeszło. Po Twojej recenzji z powrotem się za nią porozglądam ^^ Bo jestem nastolatką, bo mam ochotę na coś lekkiego, przyjemnego i wciągającego. A przede wszystkim dlatego, że kocham barwnych bohaterów, to oni są według mnie najważniejsi w każdej powieści :))

  zaczarrowana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cieszy mnie to, że moja recenzję znów zachęciła cię do tej książki. Myślę, że naprawdę warto dać jej szansę i poświęcić czas :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Blue Jeans? Jaki intrygujący pseudonim!

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie jestem dość stara, jak na tę książkę, ale i tak mi się podobała. Cała trylogia idealna dla nastolatek, choć z zakończeniem się nie do końca zgadzam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, każdy ma swoje zdanie i to jest moim zdaniem coś niesamowitego :)

   Usuń
 4. Czytałam wiele niepochlebnych recenzji na temat tej książki i raczej nie sięgnę po nią

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tak samo jak GumcioBook czytałam wiele niepochlebnych recenzji, ale nie mówię zdecydowanie "Nie"... Kto wie? Może kiedyś wpadnie mi w ręce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero po przeczytaniu książki spojrzałam na kilka recenzji i myślę, że po prostu nie każdemu tego typu historie się podobają. Każdy oczekuje czegoś innego. Ja kierowałam się opinią mojej koleżanki, kiedy postanowiłam po nią sięgnąć ;)

   Usuń

Ja się dla Ciebie produkuje, to może i ty byś dla mnie choć komentarz zostawił?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...